Zbigniew Sikora kandydat na Posła RP z Kukiz'15

DrukujEmail

01 Zmiana Konstytucji Polski i wprowadzenie systemu prezydenckiego

 - Moim podstawowym celem w Ruchu Kukiza jest zmiana Konstytucji Polski i wprowadzenie systemu prezydenckiego jaki obowiązuje np. w USA - podkreśla Zbigniew Sikora.

Ze Zbigniewem Sikorą, kandydatem na posła z KWW Kukiz’15 w okręgu 14 rozmawia Piotr Duraj.

Dlaczego kandyduje Pan do Sejmu?

Moja droga do podjęcia decyzji o kandydowaniu była bardzo długa. Od 25 lat jestem przedsiębiorcą w branży handel artykułami spożywczymi - eksport. Prowadziłem także biuro podatkowe, dlatego znam dokładnie problemy z jakimi muszą sobie radzić właściciele firm w Polsce. Nigdy nie należałem i nie należę do żadnej partii politycznej. Już od 1990 roku uważałem, że w Polsce powinien zostać wprowadzony system prezydencki. Do tej pory nie było takiej możliwości, więc kiedy pojawił się Paweł Kukiz i zaproponował zmianę Konstytucji Polski zdecydowałem się poprzeć jego inicjatywę. 

Dlaczego uważa Pan, że wprowadzenie systemu prezydenckiego będzie dobre dla Polski?

Obecnie Prezydent Polski ma ograniczoną władzę a rządzi premier wyłaniany przez sejm. Jak te rządy się sprawdzały mogliśmy się przekonać przez ostatnie 25 lat. W systemie prezydenckim to Prezydent sprawuje rządy i powołuje ministrów. Prezydent Polski powinien mieć takie same uprawnienia i odpowiedzialność konstytucyjną jak np. Prezydent USA.  W takim systemie wybierając Prezydenta będziemy wiedzieć, że odpowiada on za rozwój i bezpieczeństwo Polski.

A co z Sejmem i Senatem?

Dzisiaj do Sejmu mogą kandydować tylko osoby należące do partii politycznych lub muszą rejestrować swój komitet wyborczy przechodząc przez wiele procedur administracyjnych. Następnie przywódca partii umieszcza kandydata na odpowiednim miejscu na liście bowiem do sejmu wchodzą osoby na podstawie przelicznika głosów oddanych na całą listę. Często zdarza się, że posłem zostaje osoba, która uzyskała mniej głosów niż inny kandydat. Dlatego posłowie powinni być wybierani bezpośrednio w okręgach obejmujących jeden Powiat. Swoją kandydaturę mógłby zgłosić każdy, a posłem zostałaby osoba, która uzyskała największą ilość głosów.  Kandydatury mogą zgłosić też osoby znane już ze swojej działalności w różnych dziedzinach np. w samorządach. Moim zdaniem Senat powinien gromadzić ekspertów branżowych, którzy opiniowaliby przygotowywane ustawy dotyczące ich dziedziny. Na przykład kiedy Sejm przygotowywałby ustawę o lasach państwowych w Senacie zasiedliby ich przedstawiciele oraz zespół prawników. System prezydencki i bezpośredni wybór do sejmu są dwoma z wielu punktów naprawy Rzeczypospolitej  przygotowanej przez Ruch Kukiza.

Zbigniew Sikora pochodzi z Nowego Bystrego, a od 1996 roku mieszka w Zakopanem. Lat 51, żonaty, 2 dzieci. Autor książki „Krwawy Ślad – Nieznani Bohaterowie Podhala”, opisującej niemieckie pacyfikacje podhalańskich miejscowości w 1943 roku. 

Żródło: Góral Info