Honorowe oddawanie krwi

DrukujEmail

img9 W Parafii Nowe Bystre 6 grudnia 2015 roku w godzinach 8-13 odbędzie się kolejna akcja honorowego oddawania krwi, które rozpoczęliśmy w grudniu 2002 roku, z inicjatywy Księdza Proboszcza Krzysztofa Kocota. Był to podarunek  Mikołajowy dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedycznego. Ta idea oddawania krwi przede wszystkim na rzecz dzieci – pacjentów zakopiańskich szpitali przyświeca do chwili obecnej. I tak co roku w grudniu na św. Mikołaja i w czerwcu  na Dzień Dziecka akcje poboru krwi odbywały się  regularnie .   Do 30. 11. 2015 r odbyło  się 26 akcji w Parafii, zarejestrowaliśmy w tym czasie 1050 dawców, którzy  łącznie oddali 427 litrów krwi .  


Zapowiedziana na 6. 12. 2015 roku akcja będzie 27 w historii Parafii.

 Oddawanie krwi to nie tylko czynienie dobra drugiemu człowiekowi, ale to także doskonała stymulacja własnego organizmu do produkcji ,,nowej ,, krwi, do regeneracji kondycji fizycznej.

 Już w starożytności opisywano upusty krwi w celu poprawienia samopoczucia.

Dawca krwi oddaje jednorazowo od 410 do 450 ml krwi. Organizm zdrowego człowieka odtwarza średnio w ciągu miesiąca utraconą ilość krwi, zakładając, że jest zdrowy i prawidłowo się odżywia.

Może niektórym procedura przed oddaniem krwi wydaje się skomplikowana, ale niestety tak musi być.

Dawca przed planowanym oddaniem krwi powinien być wypoczęty, wypić ok 1, 5 l płynów, nie spożywać alkoholu co najmniej 24 godz wczesniej, zjeść lekkostrawny posiłek  z ograniczeniem tłuszczu. Do rejestracji zgłasza się z dokumentem tożsamości.

Dawca za każdym razem musi wypełnić ankietę, zawierającą  pytania ułożone w taki sposób, że daje to  pewien obraz stanu zdrowia dawcy, ryzyka na które był narażony i w związku z tym nie może oddawać krwi.

Następnie badamy morfologię krwi, czyli sprawdzamy te wartości, które mówią, czy dawca ma na tyle ,, dużo krwi”, że może nadwyżkę oddać.

Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele osób ma  anemię,  ludzie nie wiedzą o tym,  bo anemia daje bardzo dyskretne objawy.

Dawca, ktróry ma niskie wartości hemoglobiny nie będzie zakwalifikowany do oddawania krwi w tym dniu, lecz skierowany do leczenia.

Dalej wykonujemy kolejne  badania, na podstawie których możemy powiedzieć, czy dawca jest zdrowy i czy pobrana krew nadaje się do leczenia.

NA DZIEŃ DZISIEJSZY MOŻEMY POWIEDZIEĆ, ŻE ODDAWANIE KRWI JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNE,

 ALE NIE MOŻEMY POWIEDZIEĆ, ŻE LECZENIE KRWIĄ JEST BEZPIECZNE.

 

Istnieje pewne ryzyko leczenia krwią, dlatego tak ważnym jest, aby dawca krwi był zdrowym człowiekiem, czasem nie wystarczy, że dawca czuje się zdrowo.

Wielokrotnie wykrywamy nosicielstwo wirusów - stan kiedy dawca czuje się zdrowo, a jednak jest chory, i nawet o tym nie wie.

Dlatego też oddawanie krwi jest okazją do sprawdzenia swojego organizmu.

Proszę nie pojmować słowa ,,okazja,, do kontroli, w sytuacji kiedy dawca był narażony  na zakażenie.  W takim przypadku nie może oddawać krwi, a kontrolę stanu zdrowia może przeprowadzić  u innych specjalistów, ale nie w krwiodawstwie. 

Właśnie w tym celu  dawca wypełnia ankietę z pytaniami, aby lekarz mógł ocenić, czy dawca był narażony na pewne ryzyko, bo w takiej sytuacji dawca będzie zdyskwalifikowany na początku całej procedury kwalifikowania dawcy do oddania krwi.

Ważnym jest, aby na pytania zawarte w ankiecie odpowiedzieć zgodnie z prawdą.

Procedura kwalifikacji dawcy jest skomplikowana, jest dla wytrwałych, ale zapewniam Was, że warto oddawać krew.

Tylko w Polsce co roku przetacza się około 1, 5  miliona jednostek krwi.

1 jednostka to jest 1 pobranie 450 mililitrów krwi.

 Co roku we wszystkich szpitalach w Polsce czekają  tysiące ludzi na krew,  na ratunek,  na przedłużenie życia.

Czyli co roku potrzebujemy około 1 , 5 miliona oddań krwi od dawców.

Na dzień dzisiejszy nie ma innej możliwości otrzymania krwi, tylko od drugiego człowieka.

Krew jest niezastąpionym lekiem, który ratuje życie człowieka, a czasem tylko je przedłuża, zwłaszcza w chorobach nowotworowych. A tych mamy zastraszająco dużo .

 

Aby sprostać oczekiwaniom krwiodawców i  szpitali nasz oddział organizuje akcje wyjazdowe  w innych Parafiach Powiatu Tatrzańskiego, w szkołach, przy okazji wydarzeń kulturalnych, co roku coraz wiecej  - w  tym roku 43 ekipy wyjazdowe.

W siedzibie Oddziału Terenowego Krwiodawstwa w Zakopanem, ul Szymony 14  przyjmujemy dawców codziennie od 8. 00 do 11. 30 

  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Krakowie

Oddział Terenowy w Zakopanem

ul. Szymony 14, 34-500 Zakopane

e-mail ot811@rckik.krakow.pl   ot811@rckik.krakow.pl