Pogrzeb Jana Otręby

DrukujEmail

01 4 sierpnia 2017 roku na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem odbył się pogrzeb Pana Jana Otręby wieloletniego nauczyciela Szkoły w Nowem Bystrem.

Jan Otręba

1940 - 2017

Jan Otręba urodził się w 1940 roku w Odrowążu jako pierwszy z dziesięciorga rodzeństwa.Od najmłodszych lat interesowała go technika i pszczelarstwo, którym zajmowała się jego rodzina. Zastępował ojca a następnie sam obsługiwał trak do przecinania drzewa. Po ukończeniu szkoły podstawowej został przyjęty do Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem gdzie w 1964 roku zdał maturę i w uznaniu za wykazywane zdolności plastyczne zostaje na rok zatrudniony jako nauczyciel. Od września 1965 roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Nowem Bystrem jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych, geografii i wychowania fizycznego. Tu założył rodzinę i przepracował przez trzydzieści jeden lat do emerytury. Wychował wiele pokoleń uczniów w swoich specjalnościach. W zajęciach praktyczno-technicznych wymagał, aby chłopcy umieli się posługiwać narzędziami stolarskimi i ciesielskimi. Dziewcząt uczył między innymi technik krawiectwa – szycia na maszynie, gotowania i podawania posiłków. Ucząc geografii kładł nacisk na naukę o Polsce oraz świecie, aby uczniowie znali wszystkie kraje i zakątki globu. Jako nauczyciel Wychowania Fizycznego rozwijał w uczniach sprawność ruchową i siłę fizyczną zarówno w sportach zimowych jak i letnich. Szczególnie traktował piłkę nożną, która pozostała jego ulubioną dyscypliną sportu. Oprócz nauczania włączał się także w życie społeczne Nowego Bystrego czynnie uczestnicząc przy budowach drogi, szkoły, boiska sportowego, remizy OSP. Na emeryturze zajął się kuciem napisów na tablicach nagrobnych, które znajdują się na wielu podhalańskich cmentarzach. Wspólnie z żoną Krystyną pasjonowali się grzybobraniem w szczególności na terenach gubałowskich lasów.

Zmarł nagle 2 sierpnia 2017 roku w wieku 77 lat. Pamięć o nim pozostanie nie tylko w rodzinie, ale także pośród przyjaciół, znajomych i wychowanków.

Cześć Jego pamięci !