Ostatnia droga śp. Andrzeja Kuźmy

DrukujEmail

andrzejkuzma

 

15 października 2018 roku w Nowem Bystrem zmarł Andrzej Kuźma „Stachurski” – twórca ludowy, rzeźbiarz, działacz nowobystrzańskiego Związku Podhalan. 

Andrzej Kuźma
ur.    4.04.1948
zm. 15.10.2018

  Od najmłodszych lat interesował się sztuką i mając cztery lata tworzył wycinanki z papieru i rysunki. Jako nastolatek tworzył metaloplastykę, grafikę i karykatury. Od 1980 roku głównie zajmował się rzeźbą w drewnie. Uczestniczył w wielu lokalnych imprezach kulturalnych, wystawach swoich prac, prowadził zajęcia warsztatowe, promujące piękno góralskiego rzemiosła i folkloru. Jego liczne prace sakralne można podziwiać w wielu polskich kościołach. Między innymi w kaplicy na Słodyczkach „Droga Krzyżowa” oraz chrzcielnica. Wokół Kościoła w Nowem Bystrem ustawione są jego płaskorzeźby przedstawiające Tajemnice Różańca Świętego, przy kościele w Pyzówce figura Jana Pawła II, stacje drogi krzyżowej w Łodzi w kościele Jezuitów pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus. Jednak dziełem swojego życia określał rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego umieszczoną nad ołtarzem w kościele Świętego  Hieronima w Starej Miłosnej. Jest to jedyna w Polsce rzeźba Chrystusa na krzyżu, który ma otwarte oczy. Andrzej Kuźma przedstawił  ten wyjątkowy i wzruszający widok - tuż przed śmiercią Jezusa, kiedy z krzyża patrzy na swoją matkę Marię.
17 października 2018 roku najbliżsi, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi z całej Polski towarzyszyli śp. Andrzejowi Kuźmie w ostatniej drodze. Związek Podhalan wystawił poczet sztandarowy. Żałobną mszę świętą koncelebrowali ksiądz proboszcz Krzysztof Matuszyk i ksiądz Stanisław Popis proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. We wzruszających słowach ostatniego pożegnania wspominali oni zmarłego, jego drogę artysty ludowego i duchowe zaangażowanie podczas tworzenia rzeźb. Śp. Andrzej Kuźma spoczął na nowobystrzańskim cmentarzu.
Cześć jego pamięci !nowe_bystre_001nowe_bystre_002nowe_bystre_003nowe_bystre_004nowe_bystre_005nowe_bystre_006nowe_bystre_007nowe_bystre_008nowe_bystre_009

Kościół Świętego  Hieronima w Starej Miłosnej