Remont organów w kościele w Nowem Bystrem

DrukujEmail

organy  

W kościele parafialnym zakończono remont organów. W ten dzień na wszystkich mszach św. odbył się koncert organowy w wykonaniu organmistrza p. Andrzeja Guziaka. Organy prezentują się pięknie i tworzą teraz harmonijną całość z wystrojem kościoła.

 

Na przełomie wieku XIX i XX Tomasz Fall był znanym budowniczym organów. Wybudowane przez niego organy do dzisiaj działają w kościołach : Ludźmierzu, Białce Tatrzańskiej, Chochołowie, Szaflarach, Frydmanie, Klikuszowej, Krempachach.
Około 1911r. jego firma wybudowała organy dla Kościoła w Nowem Bystrem. Były to najczęściej w tym czasie budowane organy posiadające:
- 10 głosów
- 1 manuał C-f3 oraz pedał C-d1
- w pedale występuje transmisja
- mechaniczna traktura gry i uruchamiania registrów
- Wiatrownice klapowe
Więcej o firmie Tomasza Falla na stronie poświęconej organom www.organy.ntrnet.pl

 


Andrzej Guziak
ur. w 1960 r.

Naukę gry na organach rozpoczął w krakowskim Liceum Muzycznym, pod kierunkiem Mieczysława Tuleji. Studiował Teorię Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 1988 ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie organów Juliana Gembalskiego.


Odbył kurs interpretacyjny muzyki barokowej, prowadzony przez Urlika Spang-Hanssena (Dania). Od roku 1984 pracuje w Zespole Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem, prowadząc równocześnie działalność koncertową. Przez 11 lat pełnił funkcję organisty w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. 

Współpracuje z Archidiecezjalną Komisją Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie, biorąc czynny udział w powstawaniu "Śpiewnika Wawelskiego". Jest też współorganizatorem Festiwalu Organowego w Zakopanem. 

Dużą część jego działalności stanowi naprawa i konserwacja zabytkowych oraz nowszych instrumentów muzycznych - głównie organów i fortepianów. Między innymi w roku 2000 wyremontował organy w kościele p.w. Najświętszej Rodziny w Zakopanem, na których aktualnie odbywa się Festiwal. Odbył też szkolenie z zakresu intonacji i strojenia w wiedeńskiej fabryce fortepianów Bösendorfer.