Wielka Sobota

DrukujEmail

To dzień spoczynku Jezusa w grobie. Trwamy przy grobie Pańskim w modlitewnej zadumie, skupieniu i poście.

Toczas oczekiwania na Zmartwychwstanie. W naszym kościele odbyło się święcenie pokarmów, które spożyjemy w Wielkanocną Niedzielę. Wieczorem rozpoczeła się Wigilia Paschalna.

Wigilia Paschalna jest początkiem świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Składa się z czterech części, z których każda odwołuje się do innego symbolu nowego życia - światła, słowa, wody i uczty. Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia oraz paschału - świecy symbolizyjącej Zmartwychwstałego.Paschał zapalony od poświęconego ognia wnosi się do ciemnego kościoła. Wierni odpalają od niego świece.W orędziu wielkanocnym Exsultet (weselcie się) Kościół wychwala Boga za cud Wielkanocy. Liturgia słowa jest bardzo rozbudowana. Przed Ewangelią rozbrzmiewa uroczysty śpiew "Alleluja". Po homilii zaczyna się liturgia chrzcielna. Odśpiewana zostaje Litania do Wszystkich Świętych, następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej, podczas którego paschał zanurza się w wodzie chrzcielnej. Wierni z zapalonymi świecami odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnią częścią celebracji jest liturgia eucharystyczna.

nowe_bystre_wielka_sobota_2008-2nowe_bystre_wielka_sobota_2008nowe_bystre_wielka_sobota_2008-10nowe_bystre_wielka_sobota_2008-5nowe_bystre_wielka_sobota_2008-9nowe_bystre_wielka_sobota_2008-1nowe_bystre_wielka_sobota_2008-3nowe_bystre_wielka_sobota_2008-8nowe_bystre_wielka_sobota_2008-4
nowe_bystre_wielka_sobota_2008-7nowe_bystre_wielka_sobota_2008-6