Błogosławiony Jan Paweł II

DrukujEmail

Przy aplauzie półtora miliona wiernych papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej – Jana Pawła II błogosławionym.
„Spełniając życzenie naszego brata, kardynała Agostino Vallini, naszego wikariusza dla diecezji rzymskiej, wielu innych naszych braci w biskupstwie oraz wielu wiernych, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” – brzmiała wypowiedziana przez Benedykta XVI formuła beatyfikacyjna.
Po jej wygłoszeniu wierni odpowiedzieli: „Amen”. Rozległy się rzęsiste brawa. Na frontonie odsłonięto portret błogosławionego sporządzony na podstawie jednej z fotografii wykonanej przez polskiego fotoreportera Grzegorza Gałązki.
W wygłoszonej po włosku homilii Benedykt XVI zaznaczył, że już w dniu pogrzebu Jana Pawła II „czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla niego”. Nawiązując do słów Jezusa: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli!”, papież wyjaśnił, że „Jan Paweł II jest błogosławiony ze względu na swą wiarę, mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską”.
Powtórzył to dobitnie, mówiąc po polsku: „Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię”.
Do Polaków w ojczystym języku papież zwrócił się również tradycyjnie przed odmówieniem modlitwy Anioł Pański, mówiąc: „Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności”.

Nas Rodok Błogosławiony

Ojce święty Janie Pawle drugi,
nadsed Maryjny maj,kwitnom juz bzy.
W nasyk sercak zakwitła radość,
bo między nami błogosławiony jesteś Ty.

Dziękujemy Ci Matko Ludzmiersko,
żeś nasom modlitwe wysłuchała.
Wielki pokłon składo całe Podhole,
Papieża na ołtarze wynieść kozała.

Niek bijom syćkiy dzwony,
nas rodok Karol Wojtyła na ołtarze wyniesiony.
Niek Duch Twój zstąpi na nasom ziemie,
broni nas od złego i nase pokolenie.

Dziś wielkie święto uczcime,Jan Paweł II do nieba wzięty.
Bogu najwyższemu dziękować bedziyme,
ze wyniosł go na ołtarze,
a na ziemi został błogosławiony i zostanie świętym.

Antonina Łacek "Majcher"