Góralski Zespół Dziecięcy "Szarotki" 1973-1993

Na podstawie opracowania Pani Janiny Skupień
Zespół regionalny w Nowem Bystrem powstał w 1973r. Przyjął nazwę "Szarotki" , a jego nazwa w gwarze brzmi "Kocie Łapki". Tak górale nazywali szarotki.
Pierwszym instruktorem tańca był Wojciech Molek - Sałata . Kierownikiem zespołu była Janina Skupień.
Pierwszy występ uświetnił otwarcie drugiego skrzydła budynku szkolnego 1 grudnia 1973 r.
W latach 1974-1993 zespół co roku uczestniczył w przeglądach zespołów regionalnych .
W 1974 "Szarotki" zdobyły I- miejsce w gminnych eliminacjach w Czarnym Dunajcu.
W 1977r. na przeglądzie powiatowym w Nowym Targu zespół zdobył I nagrodę "Srebrną ciupagę" oraz adapter z kompletem płyt . Jasiu Fudala - Dzianison zajął I- miejsce w tańcu solowym . Od 1977r. WSS - Społem w Zakopanem objął patronat nad naszym zespołem. W związku z tym uświetniamy swoimi występami ich imprezy - kiermasze, jubileusze i konkursy. Braliśmy co roku udział w przeglądach zespołów regionalnych działających przy spółdzielczości "Społem" z całej Polski oraz z zagranicy / Węgry, Czechosłowacja / organizowanych w Olsztynie i Częstochowie. Nasze występy w Częstochowie cieszyły się wielkim uznaniem. Nagradzani byliśmy pucharami , dyplomami i nagrodami pieniężnymi. WSS "Społem" w Zakopanem organizował dzieciom wycieczki / Chorzów, Spływ Dunajcem/ Mikołajki i Dzień Dziecka. Członkowie zespołu otrzymywali paczki ze słodyczami. Opiekunką była Stanisława Dworak - pracownik socjalny. Zespół otrzymywał fundusz na zakup strojów - spódnic, spodni, kierpiec, opasków i ciupag. "Szarotki" brały udział w konkursach recytatorsko- gawędziarskich im. Andrzeja Florka- Skupnia . Zdobyto "złote smreki", "srebrne smreki".
Trzeba wyróżnić takie osoby jak: Danuta Skupień, Janusz Mulica, Danuta Mulica, Renata Skupień, Władysława Bednarz. Byli doskonałymi gawędziarzami . W 1982r. zespół brał udział w pochodzie pierwszomajowym reprezentując PSS Społem. Jesienią Szarotki uczestniczyły w "Tatrzańskiej Jesieni" . Od 1983r. zespół kilka krotnie był zapraszany na Karpacki Festiwal w Rabce . Były to niezapomniane przeżycia, nawiązanie szerszej znajomości z dziećmi z różnych regionów - Żywca, Orawy , Spisza, Lachów. Poza tym zespół obsługiwał wiele różnych imprez " Dni Sportu", "40-lecie PRL" "Dni Estrady Krakowskiej", festiwale w Starym Sączu, Szczawnicy. W listopadzie 1984r.  Szarotki wzięły udział w ogólnopolskim przeglądzie zespołów artystycznych działających pod patronatem PSS Społem, który odbył się w Olsztynie. W grupie zespołów dziecięcych - Szarotki zajęły I miejsce i otrzymały puchar Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Opłatę autokaru oraz inne koszta świadczył Zarząd PSS Społem Zakopane,
Zespół miał wyrobioną renomę , ponieważ w swoim repertuarze pokazał nie tylko tańce i śpiew, ale zabawy dziecięce, obyczaje związane z wypasem owiec, bydła, zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Dzieci wystawiały góralskie "Jasełka" "Podłazy". Chodziły też z "Szopką" po wsi w okresie tzw. Godów od Bożego Narodzenia. Po Trzech Króli. W 1985r. nie sposób pominąć szkolnej uroczystości - koniec roku szkolnego i pożegnanie pana dyrektora Władysława Sikory . Pan dyrektor towarzyszył zespołowi od początku istnienia, bywał na próbach wyjeżdżał na występy, pomagał w przygotowaniu programów.
W 1988 odbył się uroczysty jubileusz 15- lecia zespołu "Szarotki". Byli zaproszeni wszyscy członkowie zespołu/ około 110 osób/, przedstawiciele PSS "Społem" w Zakopanem , oraz zaprzyjaźniony z nami PSS "Społem" z Częstochowy. Zespół działał jeszcze 5 lat pod patronatem MDK "Jutrzenka" w Zakopanem za dyrektora p. Czesława Jałowieckiego. W chwili odejścia na emeryturę kierownika zespołu zaprzestano działalności zespołu. Dzieciom przygrywali do tańca ich ojcowie. Kapela w składzie:

  • Andrzej Molek - prymista
  • Stanisław Staszel - sekundzista
  • Stanisław Tylka - sekundzista
  • Czesław Staszel - basista

Od 1987 zmienił się prymista Andrzej Molek awansował na organistę w naszym kościele, a na jego miejsce przybył Jan Gruszka.

10