1992

W ciągu 1992r. wykonano we wsi następujące prace:

Przebudowano most na potoku Bystry w ciągu drogi polnej na Dudkówkę, zastępując dylinę drewnianą, płytą betonową.
Przebudowano most na potoku Bystry w ciągu drogi polnej na Krowiarki, zastępując dylinę drewnianą, płytami betonowymi.
Położono wylewkę bitumiczna długości 350 mb na drodze lokalnej do Słodyczek.
Wykonano ogrodzenie cmentarza parafialnego na "Hurowym brzyzku". Ogrodzenie żerdziowe, kryte gontami, oraz dwie bramy wejściowe, projektował Stanisław Staszel - Zosiok. Koszta tych prac pokryte zostały ze składek mieszkańców parafii - 300000 zł w gotówce lub 4 dniówki pracy. Żerdzie wycięto w wiejskim i księżowskim lesie.
Ochotnicza Straż Pożarna brała udział w ćwiczeniach i zawodach rejonowych w gminie Tatrzańskiej - nie zdobywali jednak sukcesów godnych uwagi. Aby były sukcesy trzeba rzetelniej ćwiczyć i szkolić się na bierząco.
W ciągu roku straż wyjeżdżała dwa razy do pożarów. W Nowem Bystrem spaliła się szopa koło Stanisława Szeligi - Sustka. Drugi wyjazd do Zakopanego.
W remizie OSP bawili się goście na 9 weselach, członkowie ogniska Związku Podhalan z N. Bystrego na "łamaniu się opłatkiem", a w ferie zimowe i letnie wypoczywały dzieci z rodzicami ze Związku Straży Pożarnych w Poznaniu.
Jak co roku druhowie OSP Nowe Bystre i Ratułów pełnili wartę honorową przy Grobie P. Jezusa w kościele parafialnym oraz brali udział ze sztandarami w procesjach na: Wielkanoc, Boże Ciało i odpust parafialny