Loginmod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj137
mod_vvisit_counterWczoraj393
mod_vvisit_counterMiesiąc9699

ONline 2

Położenie

W odległości 2 km od górnej stacji kolejki na Gubałówkę u podnóża jej północnego stoku w kotlinie potoku Bystry znajduje się wieś NOWE BYSTRE.

 

02b06b09  

  • Nowe Bystre to wieś położona na wysokości 800-960 m n.p.m. 
  • Połączenia drogowe sprawiają ,że do skrzyżowania z "zakopiańką" w Poroninie jest 7 km i dalej do Zakopanego 5 km.Do Kościeliska można dojechać przez przez Słodyczki i Butorowy Wierch 7 km. W kierunku północnym można dojechać do Nowego Targu 28 km. Do Zakopanego ,można również dotrzeć pieszo 2 km przez las gubałowski do górnej stacji kolejki i dalej zjechać do Zakopanego.
  • Na szczytach zachodniego stoku znajdują się należące do Nowe Bystrego przysiółki : SŁODYCZKI, KULE i DUTKÓWKA
  • Od strony wchodniej sąsiaduje z najwyżej usytowaną wsią w Polsce ZĄB.
  • Po drugiej stronie zachodniego grzbietu znajduje sie wieś DZIANISZ.
  • Północną granicę NOWE BYSTRE dzieli z RATUŁOWEM. Mieszkańcy Ratułowa Górnego należą do Parafii Nowe Bystre i pomimo rozdzielenia administracyjnego ( Ratułów należy do gmniny Czarny Dunajec ) tworzymy z nimi trwałą wspólnotę parafialnią. Dzieci z Ratułowa Górnego uczyły się też w Szkole Podstawowej w Nowem Bystrem a ich rodziny swoją pracą społeczną przyczyniły się w budowie budynku szkolnego. To zaangażowanie zostało upamiętnione w Kronice Szkolnej z tamtych lat. Nasze wioski trzymają się razem i w USA gdzie koła Związku Podhalan Nowe Bystre i Ratułów organizują wspólne spotkania opłatkowe czy letnie pikniki.