osod 2006

DrukujEmail

Nowobystrzański oddział Związku Podhalan zorganizował osod. Jest to góralaski zwyczaj odbywający się po powrocie baców i juhasów z redykiem do wsi. Po zamknięciu stada w kosorze odbywa się osod czyli rozdzielnie owiec ,które na zimę wracją do swych właścieli. Bacowie rozliczają się z juhasami i właścicielami owiec. Odbywający się poraz czwarty Osod kończy imprezy folklorystyczne Tatrzańskich Wici 2006.

Do Nowego Bystrego zawitało wielu gości i turystów. Przybył Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski i wójt Poronina Bronisław Stoch i inni samorządowi urzędnicy .Obecny był też dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem Jan Gąsienica-Walczak. Na "Osod" przysed tys nas nowobystrzański pasterz ksiądz Krzysztof Kocot i duzo jego "owiecek" nowobystrzan ,ratułowian oraz mieszkańcy innych sąsiednich wsi. Wójt Bronisław Stoch witał gości z Włoch: Pania Elżbietę Bauer i Giuseppe Belliniego którzy od lat wspierają współpracę między poszczególnymi regionami Europy, także górskimi.
Pogoda dopisała i każdy mógł na "Osodzie" znaleść coś dla ducha czyli występy, zabawy oraz dla ciała czyli degustacja góralskich potraw i napitków. Wystąpili "Mali Bystrzanie" oraz egzotyczni górale z Peru, biorący udział w XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - zespół "Tijeras". Tancerze tego zespołu wprost stawali na głowie aby zadowolić licznie zgromadzoną publiczność.
Zagrały kapele: "Górole i Cygany" i "A Wiśta". Gwiazdą spotkania był zespół "Hania Rybka i Przyjaciele". Dorośli i dzieci brali udział w licznych konkursach i zabawach. Mini "wesołe miasteczko" sprawiło najmłodszym dobrą zabawę do wieczora który zakończył się występem kabaretu "U Bacy" z Jeleśni i zabawą taneczną do białego rana.

osod_05osod_19osod_11osod_27osod_01osod_18osod_04osod_13osod_14
osod_09osod_23osod_07osod_20osod_26osod_03osod_16osod_25osod_08
osod_22osod_12osod_10osod_21osod_15osod_24osod_10aosod_02osod_17
osod_06