książki


ksiazka  W maju 2009wydany został pierwszy tom z wierszami Antoniny Łacek "Majcher"  "W GÓRALSKIM SERCU TO BYŁO UKRYTE". Różnorodna tematyka i nastrój tych wierszy powoduje, że pośród nich można odkryć ten swój ulubiony, który poruszy najbardziej czułe struny naszej duszy.Wielkie podziękowania należą się osobom i instytucjom, dzięki którym wiersze Antoniny Łacek ukazały się w druku i mogliśmy je poznać. Przyczynili się do tego jej najbliżsi, Urząd Gminy Poronin , bystrzański oddział Związku Podhalan. Podziękowania przekazujemy też emerytowanej nauczycielce j. polskiego Pani Anieli Bafii , która mocno zaangażowała się w to przedsięwzięcie, wybrała oraz opracowała wiersze do druku. Antonina uzyskała też wiele wsparcia od osób, które były pierwszymi czytelnikami jej wierszy i którzy byli odkrywcami jej twórczości: nauczyciele z bystrzańskiej szkoły, przyjaciele i znajomi. To właśnie na uroczystościach szkolnych lub kościelnych prezentowane były początkowo jej wiersze, nawiązujące w treści do obchodzonych wydarzeń. W wydanym tomiku zaprezentowano tylko część z twórczości Antoniny.

01 16  maja 2011 roku nakładem Związku Podhalan oddział w Poroninie wydany został tom wierszy "Góralsko Śleboda" autorstwa Antoniny Łacek "Majcher".

"Góralsko Śleboda" podzielona jest na trzy części.

W pierwszej części: "Góralski Zywot" autorka przedstawia wiersze pisane gwarą góralską o szerokiej tematyce. Przewijają się w nich między innymi: wiara, rodzina, gazdówka, góry, zwyczaje góralskie, muzyka, taniec i humor.

Część druga "Moje refleksje" to wiersze pisane językiem literackim o podobnej szerokiej tematyce jak te pisaną gwarą.

Część trzecia pisana była "Z myślą o najmłodszych" i zawiera wiersze dla dzieci.

W przedmowie Pani Aniela Bafia napisała: 

Utwory zawarte w tym tomiku poświęcone są rodzinie, pracom domowym i polowym, pasterstwu, górom i przyrodzie, gwarze i odzieniu oraz dawnym zwyczajom, muzyce i tańcu. Wiersze napisane są czysto podhalańską gwarą. Cechuje je prostota wyrazu i komunikatywność. Są źródłem wiedzy o starym góralskim "zywobyciu", który odchodzi. Dostarczają wiele wspaniałych przeżyć.
Mam nadzieję, że wydany tomik zainteresuje nie tylko miłośników kultury regionalnej, ale również nauczycieli oraz uczniów biorących udział w konkursach recytatorskich.
Życzę miłej i wzruszającej lektury zagłębiającej się do przeszłości naszej podhalańskiej Małej Ojczyzny. Autorce zaś dalszych ciekawych pomysłów.

Książkę można nabyć pod numerem:18 20 712 58