Beatyfikacja Księdza Jerzego Popiełuszki

DrukujEmail

Uroczystości beatyfikacyjne Księdza Jerzego Popiełuszki na placu Piłsudskiego w Warszawie zgromadziły ogromne ilości Polaków z całego kraju. Pośród nich, obecny był poczet sztandarowy Związku Podhalan z Nowego Bystrego w składzie: 
- Jadwiga Staszel Wsiok
- Józef Staszel Siur
- Wojciech Zubek Biela
- Antoni Kula Kaćkos

Wszystkich połączyła wspólna modlitwa dziękczynna za dar beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Mszę św. koncelebrowało 100 biskupów i 1,6 tys. kapłanów. Przewodniczył jej legat Ojca Świętego Benedykta XVI ks. abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Msza św. beatyfikacyjna zgromadziła również przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentu, samorządu, policji i wojska, a także władz miasta i związkowców NSZZ "Solidarność". Oprawę muzyczną zapewniło sześć połączonych chórów pod dyrekcją prof. Krzysztofa Kusiela-Moroza z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

- Rola księdza jest taka, aby głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeśli trzeba nawet za tę prawdę oddać życie - te słowa ks. Jerzego Popiełuszki przypomniał ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który na rozpoczęcie uroczystości odczytał prośbę o włączenie kapelana "Solidarności" w poczet błogosławionych. Hierarcha podziękował także obecnej na uroczystościach mamie Księdza Jerzego - pani Mariannie Popiełuszko, za dar jej Syna, Kapłana i Męczennika. Obecni na placu przyjęli te słowa długą owacją na stojąco. 
List apostolski Benedykta XVI, którym Papież wpisał w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego Jerzego Popiełuszkę i ustanowił dzień Jego liturgicznego wspomnienia na 19 października, odczytał najpierw po łacinie ks. abp Amato, a następnie po polsku ks. abp Kazimierz Nycz. Rzesze pielgrzymów przyjęły ten dokument gromkimi brawami. Towarzyszyły one także procesji, podczas której relikwie nowego Błogosławionego prowadzone przez mamę Księdza Jerzego zostały wniesione przed ołtarz i kiedy został odsłonięty obraz z Jego wizerunkiem namalowany przez Zbigniewa Kotyłłę. Nieustanne oklaski zgromadzonych rozlegały się także wtedy, gdy do ołtarza zbliżyła się rodzina ks. Jerzego - jego mama i rodzeństwo. Nad głowami powiewały biało-czerwone flagi; widać było transparenty z napisami: "Zło dobrem zwyciężaj" czy "Księże Jerzy, pozostań z nami. Pamiętamy".
Ludzie nie kryli wzruszenia i łez. - Cieszymy się, że mogliśmy przyjechać na uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki i złożyć hołd Jego błogosławionemu życiu i męczeńskiej śmierci. Zwieńczeniem tego jest dzisiejsza beatyfikacja, która zdaje się manifestacją wszystkich naszych narodowych wartości, przywiązania do tradycji, do wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Po udzieleniu pontyfikalnego błogosławieństwa przez ks. abp. Angelo Amato i po odśpiewaniu pieśni: "My chcemy Boga", nastąpiła najdłuższa w historii Warszawy procesja z relikwiami nowego Błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Opracowanie na podstawie tekstu Anny Ambroziak: Zbigniew Sikora
Fotografie: Józef Staszel i Zbigniew Sikora

nowe_bystre_warszawa_06_06_2010-5nowe_bystre_warszawa_06_06_2010nowe_bystre_warszawa_06_06_2010-3nowe_bystre_warszawa_06_06_2010-2nowe_bystre_warszawa_06_06_2010-4nowe_bystre_warszawa_06_06_2010-1