X Osod w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Spis treści
X Osod w Nowem Bystrem
Zespół Mali Bystrzanie
Zespół Okresanek
Zespół "Gli Amici del Folklore"
Konkurs picia zyndycy
Wszystkie strony

W niedzielę 26 sierpnia 2012 w Nowem Bystrem odbył się X jubileuszowy "Osod w Nowem Bystrem". Organizatorem imprezy był miejscowy Oddział Związku Podhalan. Redyk przeszedł przez wieś prowadzony przez bacę Andrzeja Skorusę i jego juhasów. Śpiew juhasów był donośny a i harmonia przygrywała poddając ton. Po zamknięciu owiec w kosorze juhasi ze śpiewem weszli na scenę i każdy zatańczył po góralsku.

01 Część artystyczną rozpoczęli "Mali Bystrzanie" - gospodarze imprezy. Po "Małych Bystrzanach" wystąpił zespól "Okresanek" z Czech, z którym nasz zespól nawiązał kontakt w zeszłym roku na Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór". Zespól tańczył wytrwale i nie zniechęcił ich nawet ulewny deszcz. Młodzież zakończyła występ kompletnie przemoczona ale uśmiechnięta. Widownia nagrodziła występ brawami.

Po Czechach na scenie pojawili się Włosi. W tym roku gościliśmy Grupę "Gli Amici del Folklore" z Sardynii. Zespól występuje na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i gościnnie wystąpił u nas. Podobały się bogate stroje Włochów i chóralny śpiew na wiele głosów.
Do walki o tytuł Mistrza Polski w Piciu Zyntycy stanęło w tym roku 14 zawodników i 3 zawodniczki. Do wypicia panowie mieli był duży cerpok (około litra) zyntycy a panie mały mały cerpok (około pół litra). W konkurencji panów walka była zażarta bo po pierwszej turze był remis (15,1 sekundy) i niezbędna była dogrywka. W dogrywce panowie pili po łochli zyntycy i Władysław Zubek okazał się lepszy od swojego rywala, którym był Marek Ignatiuk. Czasy zawodników to 5,9 sekundy Zubek i 7 sekund Ignatiuk.
Tegorocznym Mistrzem Polski w Piciu Zyntycy został Władysław Zubek z Dzianisza. Jest to zeszłoroczny zdobywca III miejsca i kilkakrotny uczestnik zawodów. Pierwszą nagrodą w tym roku była koszula góralska, spinka i bon towarowy wartości 50 zł.
Druga nagroda to męska kamizelka sukniana oraz bon o wartości 25 zł. Nagroda ta pojechała do Żyrardowa i niech się Panu Markowi Ignatiukowi dobrze nosi.
Trzecie miejsce z czasem 17,0 sekund zajął Marcin Momola z Ratułowa. Nagrodą była czapka fiakierka i bon o wartości 25 zł.
Rekord Polski nie został pobity, nadal wynosi 12,65 sekundy i należy do Stanisława Bzdyka z Nowego Bystrego. Wyniki kobiet:
1. Krystyna Kopeć z Dzianisza miała czas 9,1 sekundy,
2. Maria Staszel z Cichego 14,1 sekundy
3. Grażyna Saguła z Bustryku 17,8 sekundy
Panie w nagrodę otrzymały po 2 pary korali oraz bony towarowe o wartości 50 zł za pierwsze miejsce i o wartości 25 zł za II i III miejsce. Poza konkursem, w piciu zyntycy wystartował Justyn Saguła, 7 - latek z Bustryku. Wypił mały cerpok zyntycy w 21,3 sekundy. Otrzymał nagrodę dla najmłodszego zawodnika w postaci małej kamizelki suknianej.
Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwało jury w składzie: zastępca Wójta Gminy Poronin Andrzej Buńda, były gminny Dyrektor Szkół w Poroninie i zastępca Wójta Jan Palider, sołtys wsi Nowe Bystre Stanisław Kula a także nowobystrzanin Zbigniew Sikora. Czas zawodnikom mierzył Marcin Dyląg, nauczyciel wychowania fizycznego z miejscowej szkoły. Jury uważnie obserwowało zawody i za nieregulaminowe rozlewanie zawartości kubków doliczano karne sekundy.
Po zawodach na scenie zagościł zespól "Łemkowyna" przedstawiając muzykę Bieszczad i tamtejszych górali - Łemków. Członkiem zespołu jest nasz ziomek nowobystrzanin Wojciech Zubek. Na zakończenie wystąpił nieoceniony kabaret "Truteń" - panowie którzy maja dystans do całego świata a największy do siebie.
Po zakończeniu części artystycznej rozpoczęła się zabawa. Pogoda nie była bardzo przychylna tańcom bo chwilami mżawił deszcz ale chętnych było wielu.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom i fundatorom nagród. Ich pomoc jest nie do przecenienia w dzisiejszych czasach. Osobne podziękowania składamy wszystkim którzy swoją pracą pomogli nam w organizacji imprezy.
Sponsorzy :

1. Firma Handlowa Mirosława Pasternaka z Zębu
2. Firma Transportowa Piotra Kwaka z Ratułowa
3. Sklep spożywczy Małgorzata i Władysław Bobak Gierdek z Nowego Bystrego
4. Piekarnia "Domino" z Zakopanego

Fundatorzy nagród:

1. Janina i Tadeusz Hanusiak z Nowego Bystrego - koszula góralska
2. "Delikatesy U Tomka" Małgorzata i Tomasz Słodyczka z Zębu- bony towarowe na kwote 200 zł
3. Krystyna i Wojciech Kois Firma Ekokoral z Nowego Bystrego 3 komplety korali
4. Joanna Kościelna - 3 komplety korali
5. Renta i Jan Stoch Waka z Zębu - 2 kamizelki sukniane
6. Zofia i Bolesław Ogórek Wacoń z Nowego Bystrego - czapka fiakierka
7. Weronika i Władysław Gąsienica Makowscy z Zakopanego- spinka góralska

Tekst: Anna Pawlikowska
Fotografie: Beata i Zbigniew Sikora

Redyk i Osod

IMG_8214IMG_8224IMG_8205IMG_8201IMG_8194IMG_8181IMG_8189IMG_8227IMG_8197
IMG_8187IMG_8222IMG_8199