1965

  • wybory do rad narodowych i do Sejmu PRL
  • Budowa drogi w Nowem Bystrem od kościoła do krzyżówki

Zródło:(Kronika Szkolna)

30 maja 1965 r.
Odbyły się wybory do rad narodowych i do Sejmu PRL. Po spotkaniu przedwyborczym w Nowem Bystrem, udaliśmy się gazikiem wojskowym na podobne spotkanie do Zębu. W połowie drogi gazik utknął i zakopał się w błocie tak, że nie ruszył ani do przodu, ani do tyłu. Z pomocą przyszedł nasz traktorzysta Andrzej Jakubiec, który "Ursusem" doholował gości do Zębu. Do GRN Ząb wybrani zostali: Władysław Sikora - kier. szk.[również na radnego PRN Nowy Targ], Stanisław Fudala - Dożocek, Jan Staszel - Zawodzian, Franciszek Rafacz - Król, Jan Łacek - Stasicek, Józef Kois - Skik, Czesław Staszel i Józef Stękała - Synder.
21 czerwca 1965 r.
Do wsi przyjechały spychacze i rozpoczęły prace przy budowie 1,4 km drogi od kościoła do krzyżówki przy Łowiszach. Gospodarze oddali część swoich parceli ogrodowych, koniecznych do poszerzenia drogi. Wszyscy mieszkańcy podjęli zobowiązanie czynu społecznego - każdy miał wyznaczony odcinek drogi do wykonania podkładu z kamienia lub szkarpowania i ofosowania. Rozpoczęte prace są kontynuacją budowy drogi Ratułów - Gubałówka. Wysiłek mieszkańców Nowego Bystrego jest tym większy, że obok prac przy drodze, świadczą również czyn przy rozbudowie szkoły.
Listopad 1965 r.
Nowy odcinek drogi od kościoła do krzyżówki został ukończony. Osiągnięte to zostało naprawdę masowym udziałem ludzi w czynie społecznym. Po rozkopaniu i zniwelowaniu drogi przez spychacze przyszły deszcze i powstało na tym odcinku błoto nie do wyobrażenia. Pozostało w nim na zawsze wiele kaloszy. Ludzie chodzili ponad wieś po polach, protestowali przeciw temu właściciele parcel rolnych .Zmusiło to ludzi do rzetelnej pracy na wyznaczonych im odcinkach drogi, skarp i rowów. Zarząd PZDL w Nowym Targu zrozumiał nasze trudności i na przygotowany podkład woził żwir, grys i wałował drogę. W październiku prace zostały ukończone. Wszyscy - władze powiatowe i nasi mieszkańcy - mieliśmy powód do zadowolenia i do dumy ze wspólnie wykonanej pracy. Mieszkańcy Nowego Bystrego jeszcze raz wykazali ,że gotowi są do każdego wysiłku, jeżeli ma on służyć poprawie ich warunków życia. Trzeba nadmienić, że przy organizacji i przebiegu tych prac, GRN w Zębie nie świadczyła nam żadnej pomocy. Nie interesowało ich też to, jak sobie z tymi pracami radzimy. W takim układzie maleje nadzieja na doprowadzenie tej drogi do Zakopanego. Końcowy przystanek dojazdu autobusu PKS przeniesiono na krzyżówkę.