1977

  • W wieku 102 lat zmarła Ludwika Gąsienica
  • Zmienna pogoda
  • Nowa Gmina

Zródło:(Kronika Szkolna)

LUDWIKA GĄSIENICA - Barbara
Zmarła 27 stycznia 1977r.

Przeżyła 102 lata i 6 dni ! W swoim życiu nie korzystała z porad lekarza, nawet gdy wybiła sobie oko, to sama w domu leczyła ranę. Do ostatnich dni życia pomagała córce przy gazdówce. Była honorową, bogatą gaździną, ale ze względu na swoje wesołe usposobienie i zgodne współżycie z sąsiadami, cieszyła się uznaniem wśród swoich "kumoszek", "kumotrzy" też Ją dobrze wspominają. W pogrzebie bardzo licznie uczestniczyli mieszkańcy Nowego Bystrego i Suchego - Jej rodzinnej wioski. Czy ktoś ze współczesnych pokoleń dożyje Jej wieku? Zachowajmy Ją we wdzięcznej pamięci !


Zima 1977 r
Była łagodna. Marzec ciepły, wiosenny. Górale jednak nie cieszyli się tym ciepłem twierdzili, że trzeba to będzie odpokutować na wiosnę. Według przysłowia :"w marcu lepiej zobaczyć osędziałego wilka niż chłopa w koszuli". Obawy górali sprawdziły się. Z końcem maja przyszły chłody i przymrozki. Zmarzły ziemniaki, które powschodziły i liście na jesionach. Z nowych pąków, bardzo mizerne liście rozwinęły się dopiero pod koniec czerwca.

NOWA GMINA !
Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Nowym Sączu z dnia 16.06.1977r I decyzją Ministra d/s Administracji i Ochrony Środowiska z dniem 1 lipca 1977r. Rozpoczęła działalność nowa jednostka administracyjna o nazwie : Miasto Zakopane i Gmina Tatrzańska. W jej skład wchodzą : Zakopane, Murzasichle, Małe Ciche, Stasikówka, Poronin, Suche, Ząb, Nowe Bystre, Dzianisz, Witów i Koscielisko. Mieszkańcy Chochołowa na własną prośbę zostali wraz z Koniówką przyłączeni do gminy Czarny Dunajec [pierwsza wspólnota od powstania Chochołowskiego !]. Wciągu 4 lat Nowe Bystre znalazło się już w trzeciej z kolei jednostce administracyjnej. W czerwcu na spotkaniu z aktywem wioski, władze Zakopanego przyrzekły nam, że w najbliższych latach sfinansują czyn społeczny przy budowie drogi z Zębu do Nowego Bystrego [ 2,2 km ].Mieszkańcy Nowego Bystrego wyrażają duże zadowolenie z tej zmiany, bo wielu z nich pracuje w Zakopanem, więc przy okazji będą mogli załatwiać sprawy w urzędzie gminy bez potrzeby dodatkowych wyjazdów. Nadzieja budowy drogi do Zębu wyzwoli chęć świadczenia czynu społecznego, bo skróci to odległość do Zakopanego z 36 km do 15 km i czas dojazdu z 65 min. Do około 30 min. Jak długo przyjdzie nam na to poczekać? Zobaczymy...