150-letni dom w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Nowe Bystre Jednym z najstarszych budynków w Nowem Bystrem i co najważniejsze nadal zamieszkałym jest dawny dom Alojzego Polaka „Wsioka”. W izbie na sosrębie jest wskazany rok budowy: 1862, więc w tym roku obchodzimy 150 lat jego istnienia. Ten stary góralski dom na pewno przynajmniej dwukrotnie był przebudowany. Możemy przypuszczać, że podobnie jak i dzisiaj każdy następny jego właściciel dokonywał ulepszeń. Wymieniono zapewne podłogę, pobudowano piec i komin, wymieniono stare gonty. Zasadnicza konstrukcja pozostała jednak niezmieniona włącznie ze skromnie zdobionym sosrębem i wyrzeźbioną na nim datą budowy 1862.

Nowe Bystre Wobec tendencji wyburzania starych domów, aby na ich miejscu postawić nowoczesny budynek należy pochwalić i docenić to, że obecny właściciel tej zabytkowej chałpy Zbigniew Staszel zadbał o jego stan obecny utrzymując go w prawie niezmienionym stanie. Wymieniono tylko stolarkę okienną i drzwiową, pokryto nowymi gontami a nad wejściem zbudowano zadaszenie.
Dzięki takim ludziom jak Zbyszek historia tego domu trwa nadal i miejmy nadzieję, że tak już pozostanie nie tylko ze względu na 150 lat jego istnienia, ale i z powodu pamięci o jego poprzednim właścicielu Alojzym Polaku. Alojzy Polak był osobą niebywale zasłużoną dla Nowego Bystrego. Żołnierz Legionów Piłsudskiego, założyciel Kasy Stefczyka, jeden z założycieli OSP przed wojną piastował także stanowisko wice wójta w Poroninie. Po wybuchu II Wojny Światowej aktywnie działał w partyzantce. Zdradzony przez konfidenta został uwięziony w „Palace” a następnie rozstrzelany w Zakopanem 31.10.1943 roku. Jego życie i działalność wymaga osobnego opracowania co postaramy się już wkrótce przedstawić.

IMG_4954IMG_4956IMG_495902IMG_4957IMG_6870