Mali Bystrzanie

Historia góralskiego zespołu Mali Bystrzanie

Dziecięcy zespół „Mali Bystrzanie” istnieje 20 lat. Powstał równolegle przy tworzącym się w 1988 Związku Podhalan. Do zespołu należą zarówno uczniowie jak również młodzież z okolicy. Aktualnie do zespołu należy około 50 dzieci. Pod kierunkiem państwa Czesławy i Stanisława Sobczyków ćwiczą i szlifują podstawy tańca góralskiego i śpiewu . Pod okiem instruktorów grupa dzieci uczy się również gry na skrzypcach. W swoich programach i występach artystycznych ukazują również elementy tradycji i kultury góralskiej.

Zespół aktywnie uczestniczy w imprezach wiejskich, uroczystościach gminnych typu:

- Gminnym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Poroninie.
- Przeglądach Recytatorów i Gawędziarzy,
- Przeglądach Grup Śpiewaczych w Czarnym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej,
- Festynach ludowych typu: ”Poroniańskie Lato”, „Majówka Tatrzańska”, „Dożynki na Kaszubach” czy corocznym słynnym miejscowym festynie „Osod”
Kierownikami zespołu zazwyczaj są aktualni prezesi Oddziału Związku Podhalan w Nowem Bystrem tj :
Stanisław Staszel, Wojciech Zubek, czy aktualnie urzędujący prezes Józef Staszel. Dodać należy, że inicjatorką i założycielką zespołu była nauczycielka p. Janina Skupień, która przez wiele lat była instruktorką tańca i śpiewu i wdrożyła do tego swoją córkę Renatę. 

Aktualnie zespół uczestniczy w różnych przeglądach. W bieżącym roku brali udział wXXII Przeziyratce Młodych Toniecniyków i Spiywoków w Ratułowie i X Przeglądzie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu. Wśród bardzo dużej grupy uczestników dzieci z naszego zespołu szczególnie się wyróżniały i zostały dostrzeżone i nagrodzone. Na szczególne wyróżnienie zasługuje najmłodsza para Marcin Staszel i Kinga Michniak. Mający po 8 lat i tańczą na scenie bez tremy i czują się na niej wyśmienicie. Z wielkim wdziękiem porusza się na scenie również Wojtek Tylka ze swoimi partnerkami Sylwią Staszel lub Anetą Ogórek . Pięknie współdziałają ze sobą duety: Dawid Ogórek,Halina Stopka, Grzegorz Szwajnos, Aneta Ogórek. Mocną ekipę w tańcu zbójnickim tworzą starsi chłopcy w składzie:

Jan Styrczula,
Adam Szwajnos,
Wojtek Tylka,
Karol Stopka,
Grzegorz Fudala,
Dawid Ogórek.
Grzegorz Szwajnos
Młodszą grupę tworzą:
Adam Hanusiak,
Dawid Urbaś,
Adam Galica,
Paweł Galica.
Tomasz Lasak
Nie można pominąć i nie pochwalić również dziewcząt za piękny śpiew solowy jak również zespołowy. Na szczególne wyróżnienie zasługują dziewczynki: Małgorzata Piszczek, Sylwia Staszel, Sylwia Ogórek ,Jadwiga Łacek.

zbiorcze

Występ na przeglądzie

DSC03531DSC03522DSC03529

Próby

DSC03493DSC03505DSC03500DSC03503DSC03495DSC03502DSC03491DSC03489DSC03496
DSC03490DSC03499DSC03504DSC03498DSC03501DSC03494