2009

Konkurs Młodych Recytatorów i Gawędziarzy

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora czwartek, 17 grudnia 2009 14:58

W  Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbyły się gminne eliminacje do XXXIV Konkursu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia-Florka.
Z Nowego Bystrego do konkursu finałowego przeszły:
- Angelika Waliczek z klasy 3 (z naszej Filii na Słodyczkach)
- Anna Stopka z klasy 5.
Naszymi uczniami na konkursie opiekowała się Pani Anna Zubek.

Nowa nawierzchnia

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora wtorek, 01 grudnia 2009 19:33

Sabała otrzymał nowy smyczek

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora piątek, 20 listopada 2009 14:25


02 Pomnik dr Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały wreszcie uzyskał wygląd zgodny z projektem jego autorów Stanisława Witkiewicza i Jana Nalborczyka. Po przeprowadzonym w czerwcu 2009 roku odnowieniu pomnika, 19 listopada 2009r. został zamontowany ostatni brakujący element: smyczek Sabały, który przed śmiercią wykonał znany zakopiański kowal, Władysław Gąsienica Makowski. Smyczek wielokrotnie padał łupem złodziei lub pseudo zbieraczy pamiątek. Pzez wiele lat postać Sabały trzyma w lewej dłoni tylko złóbcoki, które wiele osób nie kojarzyło z prostymi góralskimi skrzypcami. Od dzisiaj Sabała trzyma w prawej dłoni nowy smyczek i nikt nie powinien mieć już wątpliwości, że przedstawiona osoba była znanym muzykantem i autorem "Sabałowych Nut". 
"Homer Tatr", jak nazwał Sabałę Stanisław Witkiewicz, jest dzisiaj postacią legendarną pośród podhalańskich górali, którzy często w swojej twórczości nawiązują do jego osoby. Zestawienie czasów, w których żył Sabała ze współczesnością możemy przeczytać w wierszu "Sabałowe Casy" , którego autorką jest poetka z Nowego Bystrego Antonina Łacek "Majcher".

Sukces "Małych Bystrzan" w Białym Dunajcu

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 15 listopada 2009 14:19

W Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu odbył się jubileuszowy X Konkurs Młodyk Toniecników. W konkursie udział wzięła rekordowa liczba osób z Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.
Członkowie zespołu "Mali Bystrzanie" potwierdzili, że sukces jaki odnieśli na XXII Przeziyradźce Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich w Ratułowie był w pełni zasłużony. Na Białodunajeckim konkursie w tańcu solowym wyróżnieni zostali w kategorii do lat 10: Marcin Staszel i Kinga Michniak, a w kategorii do 15 lat: Wojciech Tylka i Aneta Ogórek oraz Dawid Ogórek i Halina Stopka. W tańcu zbójnickim w kategorii do lat 10 "Mali Bystrzanie" zajeli drugie miejsce, a w kategorii do 15 lat otrzymali wyróżnienie.

Warsztaty „Koń jako główny bohater kumoterskiej gońby”

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora czwartek, 22 października 2009 19:28

Agata Jachymiak z Nowego Bystrego zwyciężyła w konkursie na plakat Kumoterskiej Gońby 2010.

Strona 1 z 4