2009

Ostatni rozdział zakopiańskiej „Cepelii”

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora wtorek, 21 lipca 2009 18:36

01 Rozpoczęto rozbiórkę budynków dawnych Zakopiańskich Zakładów Wzorcowych, bardziej znanych jako „Cepelia”.
Od 1960 do 1990 ZWW były jednym z największym zakładów produkcyjnych na Podhalu. Zakopiańska „Cepelia” była znanym w kraju i na świecie producentem wyrobów regionalnych w większości powiązanych ze stylem podhalańskim. Produkowano wyroby z drewna ( meble góralskie, kasetki, ozdobne talerze) , z wełny (kilimy, makatki) , ze skóry (kożuchy, torebki) .
W 1968 roku powstał przy Spółdzielni Zakopiańskie Zakłady Wzorcowe "Cepelia" zespół góralski „Holny”. Odnosił on wiele sukcesów w kraju i zagranicą. Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, aż cztery razy zdobyli złote ciupagi. Byli też laureatami nagrody im. Oskara Kolberga.

 

Ludwika Rafacz Królka

ur.21.07.1912 zmarła 21.06.2009

24 czerwca 2009 r. na nowobystrzańskim cmentarzu pożegnaliśmy Ludwikę Rafacz "Królkę".
Ludwika Rafacz zmarła 21 czerwca 2009 , miesiąc przed swoimi 97 urodzinami. W obecnym czasie, była najstarszą mieszkanką Nowego Bystrego. Wszyscy zapamiętali ją jako kobietę wesołą, towarzyską, żywiołową i pracowitą. Przez szereg lat chodziła na Gubałówkę do pracy na stacji kolejki linowo - terenowej, gdzie wypracowała sobie rentę.
W ostatniej drodze śp. Ludwiki uczestniczyli: najbliższa rodzina, sąsiedzi oraz wielu mieszkańców Nowego Bystrego i okolic.
Cześć jej pamięci.

Wiosna rozkwita

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora piątek, 22 maja 2009 18:23

01 Wiosna na dobre rozkwitła w Nowem Bystrem. Jest ciepło i słonecznie a na polach widać kwiaty w różnych kolorach. Dominuje jednak żółty kolor kwitnących mleczy. Przyroda obudziła się w całej swojej okazałości i dlatego dla jej miłosników przedstawiamy zdjęcia z bystrzańskich okolic.

Wieczór Poezji w Zakopanem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora środa, 13 maja 2009 20:12


13 maja 2009 r. w pięknych wnętrzach "Jasnego Pałacu" położonego przy ulicy Tetmajera w Zakopanem, odbył się "wieczór poezji" w wykonaniu Antoniny Łacek z Nowego Bystrego, Marii Stoch z Poronina i Andrzeja Rusnaka z Rzepisk. Oprawę muzyczną zapewniła Kapela Staszka Ogórka. Pośród widzów licznie zaprezentowali się Bystrzanie, którzy przyjechali posłuchać wierszy w wykonaniu naszej poetki. Odpowiednia oprawa i nastrój dodały prezentowanym wierszom blasku i zachwyciły wszystkich słuchaczy. Po zakończeniu wernisażu, wszyscy składali podziękowania autorom i ustawili się w kolejce po dedykacje. Spotkanie zostało przygotowane przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury.

Wiooosna ...

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora poniedziałek, 27 kwietnia 2009 18:11

01 Ostatni śnieg stopniał na polanie i Brylówce gdzie najpóżniej zakwitły krokusy. Ustępują jednak one miejce innym wiosennym kwiatom. Piękna słoneczna pogoda obudziła też pasieki i pszczoły rozpoczęły zbiór miodów z wiosennych kwiatów przedewszystkim mleczów. Ostatni tydzień to słoneczna i ciepła pogoda. Dzisiaj wiać zaczął wiatr halny co zapowiada zmianę pogody.

Strona 3 z 4