2009

Antonina Łacek laureatką XVI Festiwalu Papieskigo

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 18 października 2009 17:01

W niedzielę 18 października 2009 r. po raz XVI w Białym Dunajcu zorganizowano Festiwal Papieski. Zarówno w śpiewie, poezji jak i przedstawieniach teatralnych uczestnicy nawiązywali do hasła festiwalu: Jan Paweł II – Papież wolności. 
W kategorii poezji, nasza Bystrzańsko poetka Antonina Łacek została laureatką tego konkursu i zajęła:
1 miejsce za wiersz "Z góralskik serc do Ojca Świętego" w kategorii recytacja utworów własnych
3 miejsce za wiersz „ Wspomnienia o Ojcu Świętym” w kategorii poezja w języku gwarowym
wyróżnienie za wiersz „Szukam Twego głosu” w kategorii poezja w języku literackim

Nowy asfalt w Nowem Bystrem w tym roku

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora środa, 14 października 2009 19:12

Wczoraj w Nowem Bystrem spadł pierwszy śnieg podczas tegorocznej jesieni. Miejmy więc nadzieję, że warunki atmosferyczne pozwolą jeszcze w tym roku na wylanie nakładki asfaltowej na odcinku Nowe Bystre - Ząb.

Sukces "Małych Bystrzan" na Przeziyracce

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 04 października 2009 16:52

W niedzielę 4 października 2009 r. odbyła się XXII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich w Ratułowie. W przeglądzie udział wzięło 280 uczestników z 24 zespołów regionalnych. Był tam także zespół "Mali Bystrzanie" z Nowego Bystrego
Spośród 24 zespołów, jakie zgłosiły się do konkursu XXII Przeziyracka Młodych Tonecników i Śpiywoków Góralskich, jury w składzie: Andrzej Stoch, Stanisław Bukowski, Maciej Motor Grelok, uhonorowało m.in. zespół "Mali Bystrzanie". Poziom w śpiewie i tańcu góralskim, jaki zaprezentował zespół z Nowego Bystrego został wysoko oceniony. Pozostaje nam więc pogratulować i życzyć dalszych sukcesów.

Remontowa jesień w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora czwartek, 24 września 2009 18:47

VII Osod w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 30 sierpnia 2009 20:16

01 Odbył się zorganizowany przez nowobystrzański oddział Związku Podhalan siódmy Osod. Jest to góralski zwyczaj odbywający się po powrocie baców i juhasów z redykiem do wsi. Po zamknięciu stada w kosorze odbywa się osod czyli rozdzielnie owiec, które na zimę wracją do swych właścicieli. Bacowie rozliczają się z juhasami i właścicielami owiec.Impreza jak i w poprzednich latach zorganizowana była w ramach VIII Tatrzańskich Wici przygotowywanych przez Starostwo Tatrzańskie. Na osod przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego i Gminy Poronin, Bystrzanie i mieszkańcy sąsiednich wsi.

Strona 2 z 4