Górole Aktualności

Premiera książki "Krwawy Ślad Nieznani Bohaterowie Podhala"

DrukujEmail

niedziela, 12 stycznia 2014 12:52

IMG_1055 12 stycznia 2014 roku w zakopiańskim kinie „Sokół” odbyła się premiera książki „Krwawy Ślad. Nieznani Bohaterowie Podhala”, której autorem jest Zbigniew Sikora.  Mimo wczesnej pory zjawiło się na niej wiele osób, pośród których znalazły się rodziny pomordowanych.  Premierę rozpoczęła nowobystrzańska poetka Antonina Łacek „Majcher”, która odczytała swój wiersz:

"Pod tatrzańskom strzechom" Antoniny Łacek

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 20 października 2013 22:57

01 Promocja kolejnego tomiku wierszy nowobystrzańskiej ludowej poetki Pani Antoniny Łacek odbyła się podczas XIII Konkursu Potraw Regionalnych.

XIII KONKURS POTRAW REGIONALNYCH

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 20 października 2013 20:57

01 Urząd Gminy Poronin wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury już po raz trzynasty zorganizowali Konkurs Potraw Regionalnych. Z roku na rok impreza cieszy się coraz to większym zainteresowaniem wśród miłośników kuchni góralskiej, właścicieli pensjonatów, karczm regionalnych oraz gości przebywających na Podhalu.

Współorganizatorami tegorocznej edycji byli również Sołtys i rada sołecka Nowe Bystre, Związek Podhalan Oddział Nowe Bystre oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nowem Bystrem.

XI Osod w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 25 sierpnia 2013 23:42

02 W niedzielę 25 sierpnia 2013  w Nowem Bystrem odbył się kolejny, XI już „Osod w Nowem Bystrem” a także Mistrzostwa Polski w Piciu Zyntycy.  Organizatorem imprezy jest Oddział Związku  Podhalan. Tegoroczny redyk prowadził baca ze Słodyczek Józef Staszel Rumon i jego juhasi. W tym roku dodatkową atrakcję stanowiła banderia konna, jadąca przed redykiem. Mnóstwo mieszkańców wyległo przed domy aby podziwiać ten swoisty korowód. Śpiew juhasów niósł się po dziedzinie.

Zielone Świątki Druga "Fakła Kulowiańsko"

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 19 maja 2013 23:42

01

19 maja 2013 roku odbyły się drugie „Zielone Świątki Fakła Kulowiańsko”, zorganizowane przez Związek Podhalan w Nowem Bystrem Zgodnie z zielonoświątkową tradycją wieczorem zapłonęło ognisko w miejscu zwanym „Kulowsko Dolina”. Położone jest ono nad osadą Kule, która jest przysiółkiem Nowego Bystrego. Pogoda dopisała i zgromadzeni mogli podziwiać wspaniałe widoki, jakie rozprzestrzeniają się z tego miejsca. Oprócz Tatr można, bowiem też zobaczyć: Babią Górę, Beskidy, Beskid Wyspowy oraz sztuczne jeziora na Orawie i w Czorsztynie.

Strona 14 z 17