Aktualności

XII Konkurs Potraw Regionalnych

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 21 października 2012 20:25

W remizie OSP Małe Ciche odbył się XII Konkurs Potraw Regionalnych. Pośród zwycięzców znalazła się Maria Waliczek z Nowego Bystrego, która zdobyła Nagrodę Wójta Gminy Poronin za najlepszą tradycyjną potrawę "pęcak ze śliwkami".
W tym roku mistrzynie kuchni z Nowego Bystrego przygotowały 30 potraw, 11 nalewek, 3 ciasta, "placki z rzepy", "pasztet z królika", nalewka "dziadkowe winko" i "porterówka". Konkurowały z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez gospodynie z Małego Cichego, Murzasichla, Poronina, Stasikówki, Suchego oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Sychy Las.

X Osod w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 26 sierpnia 2012 19:59

W niedzielę 26 sierpnia 2012 w Nowem Bystrem odbył się X jubileuszowy "Osod w Nowem Bystrem". Organizatorem imprezy był miejscowy Oddział Związku Podhalan. Redyk przeszedł przez wieś prowadzony przez bacę Andrzeja Skorusę i jego juhasów. Śpiew juhasów był donośny a i harmonia przygrywała poddając ton. Po zamknięciu owiec w kosorze juhasi ze śpiewem weszli na scenę i każdy zatańczył po góralsku.

01 Część artystyczną rozpoczęli "Mali Bystrzanie" - gospodarze imprezy. Po "Małych Bystrzanach" wystąpił zespól "Okresanek" z Czech, z którym nasz zespól nawiązał kontakt w zeszłym roku na Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór". Zespól tańczył wytrwale i nie zniechęcił ich nawet ulewny deszcz. Młodzież zakończyła występ kompletnie przemoczona ale uśmiechnięta. Widownia nagrodziła występ brawami.

"Mali Bystrzanie" i "Bystrzanie" na Festiwalu w Czechach

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora poniedziałek, 11 czerwca 2012 19:46

01 Przyjaźń, która się nawiązała na Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu w ubiegłym roku przetrwała. Dlatego zespół "Mali Bystrzanie" i "Bystrzanie" w dniach 8-11 czerwca 2012 r. wyjechał do Czech. Zespół "Okresanek" zaprosił nas na ich Festiwal, który miał miejsce w Okriszkach. Oprócz tego występu dzieciaki wystąpiły dla pracowników wielkiej korporacji FRANKISCHE produkującej części do samochodów, a także dla seniorów z tej miejscowości. W wolnym czasie gospodarze pokazali nam ciekawe i historyczne miejsca.

"Złote Kierpce" dla zespołu "Mali Bystrzanie"

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora sobota, 05 maja 2012 15:17

02   4 i 5 maja 2012 roku w Zakopanem odbył się zorganizowany przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, na którym wystąpiły zespoły z całego Podhala. Nowe Bystre reprezentował zespół "Mali Bystrzanie" a pozostałe miejscowości:

Strona 17 z 17