2/4/2005
Zmarł Papież Jan Paweł II

19/4/1873
urodził ks Michał Czerwiński

22/4/1960
Pierwszy telefon w Nowem Bystrem

Zobacz historyczne wydarzenia z Nowego Bystrego

Historia

Jan Krzysiak
zmarł 5.02.1999r


7 luty 1999r. - niedziela
Dzisiaj pożegnaliśmy zasłużonego druha Jana Krzysiaka. W ostatniej drodze odprowadzali Go również druhowie strażacy.

więcej

 


Stanisław Bobak - Huruś

ur.30.11.1934 zmarł 12.11.1988

 12 listopada 1988r. zmarł dh Stanisław Bobak (30.11.1934 - 12.11.1988). Służbę strażaka ochotnika pełnił od 6.04.1952r. Przez kilka kadencji był prezesem zarządu OSP. Często wystepował w składzie pocztu sztandarowego. W ostatnich latach był grabarzem na cmentarzu komunalnym w Witowie i na cmentarzu parafialnym w Nowem Bystrem.

więcej

 


Irena Molek lat 17
Grażyna Molek lat 16
zmarły 4.05.1987r

W nocy 4 maja 1987 roku zginęły w wypadku samochodowym dwie córki druha Franciszka Molka. Pogrzeb tragicznie zmarłych Ireny i Grażyny , był dużą manifestacją współczucia ze strony młodzieży i dorosłych dla ich rodziców. W pogrzebie brała udział również nasza OSP ze sztandarem Kondukt poprowadził proboszcz ksiądz Stanisław Gacek.Cześć ich pamięci !

nowe_bystre_molek-0nowe_bystre_molek-1nowe_bystre_molek-2

FRANCISZEK RAFACZ - Król
ur. 1912 zmarł 20.10.1979r.

Był jednym ze światlejszych i postępowych mieszkańców Nowego Bystrego. Na pierwszym miejscu stawiał zawsze potrzeby środowiska. Poświęcał społecznie wiele czasu na pełnienie funkcji radnego przez kilka kadencji w GRN Ząb i gminie Ratułów. Przewodniczył komitetowi budowy drugiego skrzydła szkoły. Pierwszy wychodził do pracy przy budowie drogi i linii telefonicznej. Był współzałożycielem kółka rolniczego i działał w jego zarządzie. Potrafił ostro wytknąć władzy jej niedomogi. Był góralem z krwi i kości. Prowadził zlewnię mleka, które przez Ząb i Furmanową końmi dowoził do Mleczarni w Zakopanem. Nigdy nie chwalił się tym, co zrobił dla swojej wsi. Mieszkańcy Nowego Bystrego docenili Jego zasługi i wzięli liczny udział w Jego pogrzebie. Pozostanie na długo w naszej pamięci !.


Józef Staszel "Zosiok"

urodzony 4.12.1895 r. zmarł 22.08.1978 r.

Współzałożyciel straży pożarnej w 1925 r. i został wtenczas członkiem Zarządu. W 1927 roku został instruktorem straży pożarnej. W 1929 r. został wybrany naczelnikiem straży i pełnił tę funkcję do września 1939r. Na czas okupacji złożył mundur wraz z pięcioma innymi strażakami. Po wojnie wraca do OSP i pełni funkcję naczelnika do czerwca 1969 r. Zmarł 22.08.1978r. a w dniu 26.08.1978 odbył się uroczysty pogrzeb. W obrzędach pogrzebowych wzięły udział sąsiednie jednostki, nad trumną słowo pożegnalne wygłosił były Komendant Władysław Molek, któremu nieżyjący komendant przekazał to stanowisko.


LUDWIKA GĄSIENICA - Barbara
Zmarła 27 stycznia 1977r.

Przeżyła 102 lata i 6 dni ! W swoim życiu nie korzystała z porad lekarza, nawet gdy wybiła sobie oko, to sama w domu leczyła ranę. Do ostatnich dni życia pomagała córce przy gazdówce. Była honorową, bogatą gaździną, ale ze względu na swoje wesołe usposobienie i zgodne współżycie z sąsiadami, cieszyła się uznaniem wśród swoich "kumoszek", "kumotrzy" też Ją dobrze wspominają. W pogrzebie bardzo licznie uczestniczyli mieszkańcy Nowego Bystrego i Suchego - Jej rodzinnej wioski. Czy ktoś ze współczesnych pokoleń dożyje Jej wieku? Zachowajmy Ją we wdzięcznej pamięci !


JÓZEF ZUBEK - Jasicek
ur. 07.07.1929 zmarł 20.10.1976

Swoje krótkie życie poświęcił pracy i samdokształcaniu. Jako inkasent w Elektrowni Zakopane był wzorem pilności, dokładności i sumienności. Równolegle do pracy zawodowej rozwijał swoje zainteresowania radio i tele - techniczne. Drogą samouctwa poznał dokładnie tajniki budowy aparatów elektronicznych oraz zasady elektryczności. Posiadał sprzęt pomiarowy i narzędzia potrzebne do naprawy aparatów radiowych i telewizyjnych. Miał dobrze wyposażoną biblioteczkę fachową i warsztat ślusarski. Wobec ludzi był bardzo uprzejmy, uczynny i bezinteresowny. Cieszył się dużym szacunkiem i zaufaniem. Znajdował również czas na działalność społeczną . Był członkiem zarządu kółka rolniczego i radnym do GRN Ząb. Choroba nowotworowa sprawiała mu wiele cierpień, ale nawet w ciężkich chwilach tryskał humorem, aby odwrócić uwagę od siebie. Będzie nam Go bardzo brakowało.


STANISŁAW FUDALA - Dożocek
ur. 22.02.1916 zmarł 20.01.1976

22 stycznia 1976r. Odbył się pogrzeb śp. Stanisława Fudali - zasłużonego działacza dla wsi Nowe Bystre. Przez kilkanaście lat był sołtysem i w tym czasie inicjował czyny społeczne. Kierował budową drogi z Nowego Bystrego do granicy z Zębem. Wyorano nową trasę i wybrukowano kamieniem z potoku. Wspomagał organizacyjnie czyn społeczny ludności przy budowie drogi od tartaku do krzyżówki. Kierował budową mostu przy Bałkach. Był współorganizatorem i członkiem zarządu kółka rolniczego. Pełnił funkcję zastępcy komendanta OSP. Przez kilka kadencji był radnym GRN Ząb. Był członkiem GS Samop. Chłopska, Mleczarni i Banku Spółdzielczego w Zakopanem. We wrześniu 1939r. Brał udział w wojnie z Niemcami. Umiał wykonywać wiele fachów, ale oprócz rolnictwa najwięcej czasu poświęcał kowalstwu. Był towarzyski i koleżeński. Mimo ogromnej zamieci śnieżnej, cała wioska pożegnała Go z głębokim żalem.

9 grudnia 1967r. zmarł
JAN STASZEL - Zawodzian


Urodził się w 1895r. Swoją rozwagą i działalnością społeczną zasłużył się dla Nowego Bystrego. Przez kilka lat był sołtysem wsi. Od 1952r. Pracował w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Zębie, w tym dwie kadencje jako przewodniczący, a następnie prowadził sprawy meldunkowe i wojskowości. Był członkiem komisji pojednawczej. Swoim dowcipem i humorem "rozbrajał" zwaśnione strony i doprowadzał do ich ugody. Wraz z Alojzym Polakiem organizował we wsi Ochotniczą Straż Pożarną i działał w "Kasie Stefczyka". Pracując w GRN, przy okazji załatwiał ludziom wiele spraw urzędowych. Cieszył się uznaniem wśród mieszkańców całego Zubsuchego. Cześć Jego Pamięci!


 

W styczniu 1966r.zmarł
WŁADYSŁAW STASZEL - Zawodzian.

Przez 8 lat przewodniczył komitetowi rodzicielskiemu w naszej szkole. Pracował aktywnie w komitecie budowy szkoły. Obok rolnictwa, jego głównym zajęciem było stolarstwo. Nieodpłatnie zajmował się produkcją nart biegowych dla szkoły. Przejawiał wielostronne zainteresowania. Grał w kapeli góralskiej z Janem Staszelem - Organistą ,Franciszkiem Słodyczką - Gromskim ,Andrzejem Słodyczką - Księżniokiem i Czesławem Staszelem. Aktywnie uczestniczył w organizacji i realizacji czynów społecznych dla wsi. Szkoda, że tak wcześnie nas opuścił !

Strona 5 z 5