Info Podhalańskie Serwisy

Watra

Polecamy serwis WATRA, z którym współpracujemy publikując ważniejsze informacje o Nowem Bystrem.

Podhalański Serwis Informacyjny Watra istnieje od 2001 r. Na bieżąco przekazujemy aktualne informacje z Podhala, często wzbogacone o relacje fotograficzne, dźwiękowe i filmowe. Jest to jeden z najpopularniejszych serwisów w tym rejonie, który ciągle się rozwija i zdobywa coraz większe zainteresowanie nie tylko mieszkańców Podhala. Nasze strony odwiedzają wszyscy, których interesuje to, co dzieje się pod Tatrami.

Wejście na stronę www 

Rogoźnik

wejście

Koniówka

WSPOMNIENIA I PRZEKAZY RODZINNE O KONIÓWCE

Zapiski kronikarskie zebrane i spisane przez nauczycielkę – emerytkę Zofię Ziębę w 50-tą rocznicę pobytu w Koniówce (1.09.1955 – 1.09.2005) oraz w rocznicę 400-lecia powstania naszej wioski.

OD AUTORKI

Przekazy rodzinne z „dziada pradziada”, obok źródeł obwieszczonych oficjalnie i moich własnych przeżyć, były dla mnie największym skarbem, dzięki któremu mógł powstać ten skromny album. Niestety większa część z dziejów Koniówki i naszego regionu została pominięta. Powodem jest brak dokumentacji sięgającej zamierzchłych czasów i coraz skromniejsze wspomnienia przechodzące z pokolenia na pokolenie. Przekazy rodzinne, mimo że miały miejsce, czasami uznawane były przez potomków za mało istotne i z tej prostej przyczyny nie podawano ich dalej. Dlatego proszę o wyrozumiałość, jeżeli pominięty został jakiś ważny epizod historyczny.
Wysłuchiwanie opowieści najstarszych mieszkańców Koniówki, przeglądanie archiwalnych dokumentów i wreszcie przelanie wszystkiego na papier sprawiło mi ogromną przyjemność i mam nadzieję, że z równym zaciekawieniem trafi do czytelnika.
Strony dedykuję wszystkim mieszkańcom Koniówki: założycielom, żyjącym obecnie i następnym pokoleniom.

Zofia Zięba

www